OK-CAB Guimbal Cabri G2

Foto vrtulníku OK-CAB - Guimbal Cabri G2
Neaktuální foto - fotografie neodpovídá aktuální podobě vrtulníku
RegistraceOK-CAB
TypGuimbal Cabri G2
Majitel a provozovatel LION Helicopters s.r.o.
Vyroben 2012
Výrobní číslo 1032
Stav létá - v zahraničí
Zapsán do LR ÚCL 13. 2. 2012
Domovské letiště vlajka CZHradec Králové - LKHK
Odpovídač49D2A5
Poslední aktivita 4. 12. 2023

Štítky:

O vrtulníku

Jedná se o první Guimbal Cabri G2 v české republice. V minulosti byl provozován společností LPS, letecké práce a služby, s.r.o. V dubnu 2016 byla bílá kabina polepena oranžovou fólií a doplněn nápisy "focused on safety" (zaměřen na bezpečnost). Oranžová fólie byla později opět odstraněna a vrtulník létal čistě bílý. Po rebrandu celé společnosti LION Helicopters s.r.o. v roce 2019, dostaly vrtulníky OK-CAB a OK-BRI jednotný vzhled s novým logem společnosti.

Vrtulník měl 10. března 2018 nehodu při nácviku autorotace. Po nehodě byl opět opraven a vrácen do provozu.

Guimbal Cabri G2 registrační značky OK-CAB (v. č. 1032) je lehký víceúčelový dvoumístný vrtulník. Je to první pístový vrtulník, který byl certifikován dle EASA CS-27. Certifikaci získal v prosinci 2007 po několika letech intenzivních zkoušek. Současná verze G2 vychází ze starší G1, která poprvé vzlétla v roce 1992. Drak vrzlniku je tvořen z velké části uhlíkovými kompozity a byl navržen s plánovanou destrukcí. Listy hlavního rotoru, taktéž vyrobeny z kompozitu, jsou k hlavní rotoru uchyceny pomocí elastomerových ložisek. Ty umožňují listům pohyb ve všech třech osách volnosti a tak je tento typ rotoru označován jako volně uložený. Hlavní rotor Cabri G2 se vyznačuje výbornou manévrovatelností a především velkou setrvačností, díky němu tento vrtulník získal i své jméno (Comfort in Autorotation Belongs to Rotor Inertia). Ocasní rotor je typu Fenestron®. Jeho sedm listů rotuje vysokými otáčkami v ochranném prstenci. Stroj je vybaven pevným (nezatahovatelným) ližinovým podvozkem. Je poháněn jedním motorem Textron Lycoming O360-J2A.


Časová osa vrtulníku

2012-01-012012vlajka frVyroben v francouzském závodě Hélicoptères Guimbal zdroj
2012-02-1313. 2.
2012
vlajka czZapsán do českého rejstříku jako OK-CAB majitel ELGAS TRADE s.r.o. provozovatel LPS, letecké práce a služby, s.r.o. zdroj
2013-01-01????vlajka czNovým provozovatelem vrtulníku se stal majitel vrtulníku společnost LION Helicopters s.r.o. zdroj
2018-03-1010. 3.
2018
vlajka czNehoda na letišti Hradec Králové (LKHK) - závěrečná zpráva zdroj

Sdílet vrtulník

Galerie

Obrázek galeriehistorie OK-CAB - 2013
Obrázek galeriehistorie OK-CAB - 2016

O výrobci

Společnost Hélicoptères Guimbal byla založena koncem roku 2000 za účelem vývoje, certifikace a výroby dvoumístného vrtulníku Guimbal Cabri G2. Zakladatelem je Bruno Guimbal, bývalý konstruktér Eurocopteru. Společnost sídlí na letišti Les Milles, nedaleko od francouzské Marseille.

V databázi Helidat.cz je 18 vrtulníků, u kterých je uveden jako výrobce Guimbal.

O provozovateli

LION Helicopters s.r.o. je provozovatelem specializovaných leteckých prací s vrtulníky a vrtulníkovou školou se sídlem na letišti v Hradci Králové. Od roku 2012 je jediným autorizovaným prodejcem vrtulníků Helicopteres Guimbal pro Česko, Slovensko a Maďarsko.

Domovská stránka: lionheli.aero

V databázi Helidat.cz je 7 vrtulníků, u kterých je uveden jako provozovatel LION Helicopters a 12 vrtulníků označených štítkem LION Helicopters.

Komentáře


Podobné vrtulníky

náhled OK-WRW
OK-WRW

Guimbal Cabri G2
soukromý

náhled OK-RHA
OK-RHA

Guimbal Cabri G2
soukromý

náhled OK-SSS
OK-SSS

Guimbal Cabri G2
HELICOPTER [SK]

náhled OK-LIO
OK-LIO

Guimbal Cabri G2
LION Helicopters

náhled OK-HHB
OK-HHB

Guimbal Cabri G2
Harris Hawk s.r.o.

náhled OK-EBC
OK-EBC

Guimbal Cabri G2
LION Helicopters

náhled OK-BRI
OK-BRI

Guimbal Cabri G2
LION Helicopters

náhled OK-SIA
OK-SIA

Guimbal Cabri G2
LION Helicopters

Informace o tomto vrtulníku byly naposledy upraveny 6. 10. 2023
Sdílet vrtulník