OK-ABR Bell 505 Jet Ranger X
| Registrace | OK-ABR |
|---|---|
| Typ | Bell 505 Jet Ranger X |
| Majitel a provozovatel | AEROMEC, spol. s r.o. |
| Vyroben | 2020 |
| Výrobní číslo | 65225 |
| Stav | létá |
| Zapsán do LR ÚCL | 27. 6. 2020 |
| Odpovídač | 49D1A0 |
| Poslední aktivita | 12. 4. 2026 aktivní dny |
Štítky:
O vrtulníku
K vrtulníku máme pouze obecné informace.
Bell 505 Jet Ranger X registrační značky OK-ABR (v.č. 65225) je lehký americký víceúčelový pětimístný vínový vrtulník s dvoulistým nosným rotorem a dvoulistým vyrovnávacím rotorem. Je poháněn jedním motorem Turbomeca Arrius 2R.Časová osa vrtulníku
| 2020-04-01 | 4. 2020 | Vyroben v kanadském závodě Bell Helicopter Textron v Mirabel zdroj | |||
| 2020-06-27 | 27. 6. 2020 | Zapsán do českého rejstříku jako OK-ABR majitel ABR Invest, s.r.o. a provozovatel AEROMEC, spol. s r.o. zdroj | |||
| 2025-10-01 | 1. 10. 2025 | Majitelem vrtulníku se stává jeho provozovatel, tj. AEROMEC, spol. s r.o. zdroj |
Galerie
O výrobci
Bell Textron Inc. (dříve Bell Helicopter Textron Inc.) je americká firma založená v červnu 1935 Larry Bellem (tehdy se společnost nazývala Bell Aircraft Corporation). Zprvu se společnost zabývala výrobou bojových letadel. Ke zlomu došlo v roce 1941, kdy Bellova kancelář začala pracovat na vývoji vrtulníku podle modelu Arthura Middletona Younga. Ten zakončil v roce 1942 úspěšný první vzlet Modelu 30. Od té doby Bell vyrobil více než 35 tisíc vrtulníků.
Společnost je rozdělena na americký a kanadský závod.
U nás je Bell Textron Inc. zastoupen společností Bell Textron Prague, a.s. (dříve Bell Helicopter Prague, a.s. a před tím AVIATION SERVICE,a.s.), která na pražském ruzyňském letišti otevřela v červenci 2014 centrálu Bell Helicopter pro celou Evropu.
V databázi Helidat.cz je 103 vrtulníků, u kterých je uveden jako výrobce Bell.
O provozovateli
Společnost AEROMEC, spol. s r.o. byla založena v roce 1993 za účelem výroby součástek a dílů pro letecký průmysl. Leteckou společností se stala až roce 2006, kdy postavila nový hangár na kunovickém letišti a pořídila první letadlo. Od roku 2014 rozšířila flotilu i o vrtulník Robinson R44.
Domovská stránka: www.aeromec.cz
V databázi Helidat.cz je 6 vrtulníků, u kterých je uveden jako provozovatel AEROMEC a 6 vrtulníků označených štítkem AEROMEC.
Komentáře
Podobné vrtulníky
Bell 505 Jet Ranger X
Letecké práce a služby
Bell 206B JetRanger III
Blue Sky Service
Bell 427
Alfa Helicopter
Bell 429 GlobalRanger
Bell Textron Prague, a.s.
Bell 412 EP
Policie
Bell UH-1Y Venom
Armáda
Bell 505 Jet Ranger X
Letecké práce a služby
Bell UH-1Y Venom
Armáda
Informace o tomto vrtulníku byly naposledy upraveny 1. 10. 2025

